IT Kurzy
Kalalóg
Java programovanie
Programovanie
Siete TCP/IP a Cisco
Unix / Linux
Databázy
IT e-Learning eTurboškolenia
Program Networking Expert
Program Full Stack Developer
Online kurz UNIX Shell - Programovanie v BASHi
Individuálne školenia a kurzy na mieru
Portfólio pre IT kurzy na mieru a individuálne školenia
Články
Všetky
Siete TCP/IP a Cisco
Linux/UNIX
Programovanie
Databázy SQL
SCRUM
Clean Code
SEO Optimalizácia pre vyhľadávače
IT Mýty
Zaujímavosťi
Filozofia
IT Certifikácie
Pracovní příležitosti
Svet programovania v Jave
SMART Riešenia
Ako nástroje BI (Business Intelligence) v cloude na mieru reálne pomáhajú firmám?
Business Intelligence (BI) v cloude na mieru
Scrum nástroj pre riadenie projektov: Like-IT Bluehawk
Kassapa: Riešenie vizualizácie biznisu pre malé firmy
Tvorba web stránok
Softvér na mieru ako firemný cloud
Cloudové služby
Nasadenie a správa Linuxových serverov a UNIX služieb
Nasadenie a správa Apache/WEB serverov a webových služieb
Nasadenie a správa MySQL serverov a databázových služieb
Zabezpečenie Linuxových serverov
Konsolidácia IT infraštruktúry
Audit, návrh a optimalizácia počítačových sietí LAN/WAN
Audit, návrh a zabezpečenie bezdrôtových WiFi sietí
Zabezpečenie firemných sietí a penetračné testovanie
Vysoká dostupnosť sieťových služieb
Blokovanie a monitorovanie internetu zamestnancom
Inštalácia počítačových sietí a sieťovej infraštruktúry
Kontakt
Články o sieťach TCP/IP a Cisco
Nespravodlivosť v sieťach OSPF: DR ako neobmedzený diktátor!
OSPF je robustný smerovací protokol, ktorý sa s obľubou využíva v sieťach LAN. Má však svoje temné stránky. Vždy, keď cítim nespravodlivosť, rozbúcha sa mi srdce. Rovnako to bolo ani v prípade voľby DR…
WiFi: Dá sa hacknúť WPA2?
Šifrovací algoritmus RC4 Zlomenie WEPu (Wired Equivalent Privacy) je extrémne jednoduché o tom snáď už nikto nemá pochýb. WEP je šifrovaný RC4 (Rivest Cipher 4). Keď prichádzali evolučne novšie typy…
Stavba bezdrôtovej siete WiFi
Predstavte si, že ste si máte najnovší bezdrôtový prístupový bod, ale čo sa týka priepustnosti, to je jedná veľká katastrofa. Vôbec nešiel optimálne, často sa musela preposielať sieťová…
WiFi: Nerušte ostatných a nebuďte rušení!
Aké by to bolo, keby ste práve teraz počúvali vašu obľúbenú pesničku? Predstavte si, že ju počúvate v rádiu v aute. Z ničoho nič, rádio zašumí, a odrazu pesničku prekryje svojrázny…
VPN: Načo slúži Virtuálna privátna sieť?
VPN je virtuálna privátna sieť. Ta virtualita spočíva v tom, že si môžete do počítača umiestniť virtuálnu CD mechaniku, alebo virtuálnu sieťovú kartu pre pripojenie do práce. Sieťovka nie je fyzická, takže vždy,…
VPN: Skutočne bezpečná VPN je SSTP!
Táto VPNka je už skutočne bezpečná rovnako ako L2TP/IPSec. Má oproti nemu obrovskú výhodu. Jediné, čo vyžaduje je otvorený port 443, pretože naše údaje z počítača letia na vzdialený port 443 – teda HTTPS.…
VPN: IKEv2 je bezpečná a robustná VPN!
Výpadok spojenia VPN je závislá na permanentnom pripojení do internetu a nepretržitej stabilnej konektivite. To ale nebýva pravda. Ľudia sú často do VPN prihlasovaní z bezdrôtových sietí najlepšie niekde na…
WiFi: Poskytuje RADIUS server nepriestrelnú WiFi sieť?
RADIUS server je strážca siete. Hovorí, kto môže pristupovať v sieti a za akých podmienok. Ako nastavujem RADIUS server? Na bezdrôtovom prístupovom bode (AP) nastavíme adresu servera, kde nájde RADIUS server. Potom zadáme…
Implementácia PKI na platforme Microsoft Windows
Certifikát verzus prihlasovacie údaje Prihlasovacie údaje používateľa (meno a heslo) sa dajú ukradnúť. Dúfam, že sa vám to nestalo no, je to neuveriteľne jednoduché. Ľudia sa ma pýtajú: „Ako mi mohol…
Ako preniesť obrovské súbory cez sieť?
Niekedy sieťou presúvame len malé súbory. Raz za čas ale chceme poslať sieťou súbory, ktoré sú väčšie, alebo dokonca nekonečné – streamy. V tej chvíli môžeme mať veľký problém. Ako zariadiť,…
Aký je rozdiel medzi multicastom a broadcastom?
Mohlo by sa zdať, že multicast je to isté čo broadcast (všesmerové vysielanie), ale nie je to pravda. Pri broadcaste, každá sieťovka počítača, na ktorú dorazí broadcast, preletí to hore cez ethernet stack do IP, IP to zoberie, dá…
Ako nastaviť multicast?
Potrebujete aby klienti sa registrovali na server ako odberatelia multicastu. Ideálne sa klientská aplikácia zaregistruje ako odberateľ multicastovej prevádzky. Server o nej bude vedieť, bude tlačiť sieťovú prevádzku len na tie stroje,…
Adresová architektúra multicastu
Adresy multicastu Adresy multicastu sú z rozsahu 224.0.0.0 – 239.0.0.0. Niektoré adresy majú špeciálne významy. Adresy 224.0.0.0/24 zostáva iba na lokálnom segmente siete. Napríklad, keby sme chceli osloviť…
Siete Windows: nemožná APIPA pri výpadku DHCP!
Máte vo vašej firme len jeden DHCP server? V noci vám vbehne do serverovne myš. Vytypuje si váš žltý kábel, pripomínajúci syrový korbáčik, ktorý ide od sieťového prepínača priamo…
Útoky na ARP – Address Resolution Protocol
Ako funguje ARP? Predstavme si, že počítač A chce komunikovať s počítačom B na tom istom segmente siete LAN. Predtým, ako počítač A odošle rámec na počítač B, potrebuje vedieť cieľovú MAC adresu počítača B.…
Windows Server 2012 R2: NIC Teaming
Kto z nás môže povedať, že nemá nikdy problém s činnosťou počítačovej siete? Asi nikto. Čo sa stane, keď myš vo vašej firme prehryzne žltý kábel vedúci k aplikačnému serveru na platforme Windows…
Windows Server 2012 R2: DHCP Failover
Zlyhanie DHCP servera je vždy nepríjemná vec, ktorá sa zvyčajne riešila serverovým klastrom alebo súbežným behom dvoch DHCP serverov s rozdeleným rozsahom adries. Windows Server 2012 R2 prinášajú inteligentnejšie…
Video: Networking v dátovom centre
Pozrite si moje video z konferencie WUG Univerzita - „Špeciál Windows Server 2012" na tému Networking v dátovom centre, konanej dňa 8.6.2013, na WUG Trenčín
WLAN: Wifi útoky proti WEP a WPA
Wired Equivalent Privacy WEP je základný mechanizmus zabezpečenia Wifi pochádzajúci z prvých štandardov IEEE 802.11. WEP zdieľa maximálne štyri symetrické kľúče. Vzhľadom na nedostatočný počet kľúčov,…
Aký je rozdiel medzi Full-Duplex a Half-Duplex FastEthernetom?
Half-Duplex Half-Duplex sa správa ako muž - dokáže v jednom čase buď prijímať údaje zo sieťovej karty alebo vysielať. Nevie robiť obe veci naraz. Môžu nastať kolízie. Fungoval na nich starý koaxiál, dneska takto fungujú…
CSMA/CD: Carrier Sense Multiple Access with Collision Detection
Carrier Sense Multiple Access CSMA predstavuje protokol pre prístup k sieťam s bodovým prístupom. Collision Detection CD znamená, že pri svojom vysielaní súčasne počúva, či nezachytí iné vysielanie, ktoré…
Rýchly internet alebo o čom som prednášal na medzinárodnej vedeckej konferencii v Krakove
„Buďme fér!“ Ľudia radi veci zjednodušujú. Koľkokrát ste v živote počuli „tento človek je zlý“ a „tento zase dobrý“? Môžeme takto charakterizovať človeka? Nazdávam sa, že nie. Ľudí…
Cookie Consent by
Free Privacy Policy Generator