Mohlo by sa zdať, že multicast je to isté čo broadcast (všesmerové vysielanie), ale nie je to pravda. Pri broadcaste, každá sieťovka počítača, na ktorú dorazí broadcast, preletí to hore cez ethernet stack do IP, IP to zoberie, dá to ďalej. Ešte teoreticky to môže zaseknúť IP Firewall (čo je ešte ten lepší prípad), ale často to zachytí až aplikačná vrstva, čo spôsobí zbytočné preťaženie procesoru.
Multicast funguje inak. Síce multicastové pakety letia na všetky stanice, ale keď to urobíme dobre, tak to skončí len v tých, ktoré to skutočne chcú a nie na tých ostatných. Teda oproti broadcastu sa to správa tak, že to nezahltí všetky linky pre tých, ktorý spolu chcú potencálne komunikovať, ale vezme to linky iba tým, ktorí potrebujú prijímať multicastové pakety.
Výhoda multicastu oproti broadcastu je v tomm, že aj keby sme mali blbo nastavené switche, tak to vletí na všetky stanice, ale počítačové sieťovky, ktoré dokážu nepotrebnú multicastovú prevádzku zablokovať tak, že nebude obťažovať procesor počítača.
Hlavná výhoda Môže to byť len v jednej sieti, ale môže to prechádzať cez veľa smerovačov (čiže môže to prechádzať cez viaceré broadcastové domény). Broadcast – ťažko, ten pošleme na prvý smerovač, ktorý ho zasekne. A dávať si celú firmu do jednej VLANky aj zo serverami – to je samovražda!
Multicast môžete šíriť cez veľa smerovačov, ktoré si ho rozdistribuujú. Tie sa medzi sebou registrovali ako odberatelia multicastu.