IT Kurzy
Kalalóg
Java programovanie
Programovanie
Siete TCP/IP a Cisco
Unix / Linux
Databázy
IT e-Learning eTurboškolenia
Program Networking Expert
Program Full Stack Developer
Online kurz UNIX Shell - Programovanie v BASHi
Individuálne školenia a kurzy na mieru
Portfólio pre IT kurzy na mieru a individuálne školenia
Články
Všetky
Siete TCP/IP a Cisco
Linux/UNIX
Programovanie
Databázy SQL
SCRUM
Clean Code
SEO Optimalizácia pre vyhľadávače
IT Mýty
Zaujímavosťi
Filozofia
IT Certifikácie
Pracovní příležitosti
Svet programovania v Jave
SMART Riešenia
Ako nástroje BI (Business Intelligence) v cloude na mieru reálne pomáhajú firmám?
Business Intelligence (BI) v cloude na mieru
Scrum nástroj pre riadenie projektov: Like-IT Bluehawk
Kassapa: Riešenie vizualizácie biznisu pre malé firmy
Tvorba web stránok
Softvér na mieru ako firemný cloud
Cloudové služby
Nasadenie a správa Linuxových serverov a UNIX služieb
Nasadenie a správa Apache/WEB serverov a webových služieb
Nasadenie a správa MySQL serverov a databázových služieb
Zabezpečenie Linuxových serverov
Konsolidácia IT infraštruktúry
Audit, návrh a optimalizácia počítačových sietí LAN/WAN
Audit, návrh a zabezpečenie bezdrôtových WiFi sietí
Zabezpečenie firemných sietí a penetračné testovanie
Vysoká dostupnosť sieťových služieb
Blokovanie a monitorovanie internetu zamestnancom
Inštalácia počítačových sietí a sieťovej infraštruktúry
Kontakt
Články o agilnej metodike SCRUM
Čo je Šprint v SCRUMe?
V agilných metodikách sa vyskytuje pojem iterácia pri vývoji softvéru, ktorou chápeme proces analýzy, implementácie, nasadenia a testovania určitej časti softvéru. V SCRUMe je šprint je taká väčšia…
Meetingy v SCRUMe: Backlog Refinement Meeting
V tomto meetingu sú predbežné User Stories rozdelené na menšie (a tým aj presnejšie špecifikované) User Stories. Takéto menšie User Stories sa už dajú ľahko naimplementovať a ľahko sa dá odhadnúť ich…
Meetingy v SCRUMe: Daily Meeting
Čo býva najväčším problémom nezhôd a hádok dvoch parterov? Ak vychádzame z toho, že si partneri vlastne nechcú ubližovať a ide skôr o nepochopenie, tak je to nedostatok komunikácie.…
Meetingy v SCRUMe: Sprint Review Meeting
Tento meeting možno prirovnať k zabíjačke, pretože je oslavou projektu. Tento meeting sa zvoláva vtedy, pokiaľ je šprint hotový. Ak je šprint hotový, máme samostatne spustiteľný program, ktorý môžeme predviesť…
Meetingy v SCRUMe: Sprint Retrospective Meeting
Ako som spomínal, každá dobrá metodika tvorby softvéru by mala mať v sebe zapracované mechanizmy na optimalizáciu vlastných procesov. Práve to je cieľom tohto meetingu: ako robiť veci efektívnejšie. Mali by sa teda…
SCRUM: Burndown diagram
Aké by bolo skvelé, keby sa dal stav projektu (resp. aktuálnej etapy projektu) vyjadriť jedným jednoduchým grafom? Práve toto je SCRUMe možné, keď požijeme Burndown diagram. Pomocou neho je možné zistiť, koľko úloh potrebujeme…
SCRUM v praxi: čo vyvolá zmena špecifikácie v šprinte?
Čo myslíte, radšej mať zlý smer, ako nemať žiaden smer? Chcem apelovať na všetkých zákazníkov a vlastníkov produktu (Product Ownerov), aby si preleteli tento článok. SCRUM je agilná metodika, ktorá víta…
Čo je Backlog v SCRUMe?
Backlog je zoznam úloh, ktoré ešte nie sú vyriešené, teda čakajú na spracovanie. Možno ho chápať ako zoznam používateľských príbehov - User Stories, ktoré ešte čakajú na implementáciu do…
Meetingy v SCRUMe: Zahajovací meeting
Týmto stretnutím začína projekt. Na tomto stretnutí by sa mal vytvoriť tím na čele zo SCRUM Masterom. Možno pre novo zahajovaný projekt bude treba pribrať určitých špecialistov. Firma zákazníka tiež predstaví osobu,…
Meetingy v SCRUMe: Sprint Plannig Meeting
Aké by to bolo, keby ste teraz boli na prechádzke v nádhernej slovenskej prírode tam, kde to máte radi? Odrazu vidíte pred sebou diviačicu s malými diviakmi. Kroch, kroch. Pravdepodobne nahodíte taký šprint, že by sa začervenal…
SCRUM User Story vs. Use Cases
Používateľské príbehy (User Stories) môžeme formulovať ako požiadavky zákazníka. Zákazníkovi je úplne jedno, ako softvér bude pracovať vo vnútri. Jednoduchými vetami zákazník definuje…
Kto je kto v SCRUMe: prasatá a kurence
Agilná metodika SCRUM predpokladá, že ľudia pracujú samostatne a že sa vedia v rámci svojich úloh samostatne rozhodovať. V agilných metodikách, ako je SCRUM, neexistuje absolútne rozdelenie v zmysle: „ja robím toto a ty zas…
Kto je kto v SCRUMe: Product Owner
V projekte potrebujeme osobu, ktorá bude mať víziu, kam má projekt smerovať. Táto osoba by mala mať jasné, ako bude produkt vyzerať a definuje jeho funkcionality. Mala by vedieť definovať, čo bude od výsledného softvéru…
Kto je kto v SCRUMe: SCRUM Master
SCRUM je agilná metodika. Táto metodika predpokladá, že ľudia sú schopní samostatne pracovať a nepotrebujú nad sebou niekoho, kto im pozerá spoza ramena alebo ich riadi mirko-pokynmi (sťaby písaných v jazyku assembler),…
Kto je kto v SCRUMe: SCRUM Team Member
Člen tímu je odborným pracovníkom, ktorý vykonáva tvorbu softvéru, má pritom veľkú voľnosť pri vykonávaní svojich úloh. Agilná metodika vychádza z toho, že keď sú členovia tímu…
Kto je kto v SCRUMe: Zákazník
Zákazník je ten, kto softvér objednáva: čo býva právnická osoba kto bude softvér používať: napr. zamestnanci firmy objednávateľa lebo úplne neznámi ľudia, ktorí budú požívať…
CMM: Meranie procesov vývoja softvéru
Proces vývoja softvéru sa dá zmerať pomocou metódy Capability Maturity Model (CMM). CMM definuje 5 úrovní vyspelosti procesu: Počiatočná Opakovateľná Definovaná Merateľná Optimalizovaná Počiatočná…
Agilný vývoj softvéru
Základným princípom agilného vývoja softvéru je dodať kvalitný softvér, čo uspokojí zákazníka. Agilný prístup sa snaží o elimináciu vyčerpávajúcej dokumentácie (preto,…
Cookie Consent by
Free Privacy Policy Generator