Predstavte si, že ste si máte najnovší bezdrôtový prístupový bod, ale čo sa týka priepustnosti, to je jedná veľká katastrofa. Vôbec nešiel optimálne, často sa musela preposielať sieťová prevádzka. Výrobca pritom uvádzal, že tento bezdrôtový prístupový bod vie až 300 Mb/s, alebo dokonca aj viac. Pričom ste to skúšali, zistili ste, že vám to tiahne maximálne 50 Mb/s a to ste ešte radi. Niekedy to urobilo napríklad len 5 Mb/s. Aké môžu byť teda dôvody stratovosti v bezdrôtových WiFi sieťach?
Pokiaľ uvažujete nad médiami v bezdrôtovej sieti, berte ich úplne rovnako ako svetlo. A možno ešte aj tak, ako keby ste ťukali morzeovku. Predstavte si, že si niekto naladí rádio v aute, a vy mu do toho ťukáte morzeovkou.
Sieť môže mať rôzne výkonnostné parametre. Naše bezdrôtové siete WiFi sa robia buď pre interné pásmo alebo pre externé pásmo. Pokiaľ budujete siete, ktoré používate len v rámci podniku - LAN, ide o tie interné. Pokiaľ budujete hocičo, čím prepájate viaceré vnútropodnikové siete, ide o externé pásmo. Buď to môže byť rozšírenie LANky alebo môžete mať celú oblasť pokrytú WiFi signálom. Vtedy ide o sieť MAN.
Typický prípad je, keď bývate v satelitnom mestečku (ako napr. Senec pri Bratislave). Káblovku vám tam nikto nedá, DSL taktiež nie, tak to máte poryté WiFi signálom.
Existujú frekvencie 2.4 GHz alebo prípadne 5 GHz. To sú takzvané mikrovlny. Sú to také krátke vlnové dĺžky, že sa to chová veľmi podobne ako svetlo. To je dôležité pochopiť preto, aby sme vedeli, ako sa šíri WiFi signál, a a aké problémy môžeme očakávať pri tvorbe týchto sietí.
Najprv sa pozrime sa na okolitú prevádzku, ktorú máme okolo seba vo vzduchu. Pomenujeme ju tak, aby sa nezrazili. Nikdy nenechávajte predvolený názov siete.
Keby ste mali napríklad prístupový bod, ktorý ma predvolený názov Cisco a váš sused by si tiež kúpil prístupový bod a ponechal by ho Cisco, zrazili by sa. Vaši ľudia sa vám pokojne môžu začať prihlasovať na susedov prístupový bod.
V prípade rovnakého názvu siete sa klient pripája na ten prístupový bod, ktorý ma momentálne silnejší signál. Ako v prírode, silnejší vyhráva!
Okrem toho, existuje celý rad útokov, ktorý je zameraný nato, že ponecháte štandardné meno siete. Existujú napríklad tabuľky Rainbow Tables, a tie tú prepočítane špecificky pre tisíc najpoužívanejších názvov siete, ako je napr. „default“, „linksys“, „3com“, „HP“, „DELL“, atď. Nenechajte sa nachytať!