Ľudia radi veci zjednodušujú. Koľkokrát ste v živote počuli „tento človek je zlý“ a „tento zase dobrý“? Môžeme takto charakterizovať človeka? Nazdávam sa, že nie. Ľudí možno posudzovať podľa jednotlivých skutkov, ktoré vykonajú. Sklony bagatelizovania vedú k rasizmu – predsa nie je možné súdiť ľudí na základe farby pokožky, váhy či výšky. Možno si teraz poviete „No dobre, to je predsa pravda. Ale súvisí to vôbec s počítačovými sieťami?“
Uvažujme, že vyberáme najlepšiu cestu v prostredí viacerých smerovacích protokolov. Predsa platí, že každý smerovač si volí autonómne najlepšiu cestu do každej destinácie.
Každá cesta túži byť v smerovacej tabuľke. Ktorá dostane prednosť? Smerovač si najskôr vyberie tú, ktorá má najvyšší prefix (najpresnejšie špecifikuje cieľovú sieť), potom tú, ktorá má najnižšiu administratívnu vzdialenosť a potom podľa výpočtu metriky príslušného smerovacieho protokolu.
Nespravodlivosť celého tohto systému je práve v administratívnej vzdialenosti. Je to konštanta, ktorá automaticky uprednostňuje jeden smerovací protokol pred druhým. Pričom je jedno, čo daný smerovací protokol hovorí! Teda v sieťach existuje rasizmus. „Nebudeme ho počúvať, lebo je čierny. A čo, že nám chce pomôcť? Budeme počúvať bieleho, nezávisle na tom, čo biely hovorí“. To predsa nie je fér!
Moje riešenie problému – metódu DAM, algoritmus BMCA a implementáciu riešenia som prezentoval pred zhruba 300 medzinárodnými vedcami na medzinárodnej vedeckej konferencii v Krakove. Je publikovaná v zborníku konferencie. Aktívne vynakladám úsilie na vedeckej pôde, aby som túto nespravodlivosť zmenil.
Viac informacií preberáme na kurze:
Kurz NA1 - Základy administrácie sietí LAN/WAN a smerovanie v TCP/IP sieťach
Marián Knězek