Skriptovanie v UNIX shelli: BASH, KSH či TCSH?

UNIXe sa môžete stretnúť s rôznymi príkazovými interpretmi. Čím sa líšia? Prečo nemáme len jeden? Poďme si ich predstaviť.

SH

Shell je pôvodný príkazový interpret z roku 1977, je to predvolený shell pre UNIX verziu 7. Výhoda je, že je dostupný naprieč rôznymi UNIX platformami, čo ho robí ideálnym na skriptovanie, ktoré má byť nezávislé na operačnom systéme.

BASH

BASH (Bourne Again Shell) bol napísaný Brianom Foxom ako predvolený (defaultný) shell pre operačný systém GNU/Linux a MAC OS. V podstate išlo o „odkopírovaný“ shell (SH) s licenciou GPL.

KSH

Korn Shell napísaný Davidom Kornom mal pôvodne vylepšovať klasický shell o správu procesov, WYSIWYG featury, no tie boli neskôr pridané do pôvodného shellu. KSH je defaultný shell pre Solaris, AIX a zopár ďalších UNIXov.

CSH

Originálny C Shell z roku 1978, ktorý mal pripomínať programovanie v jazyku C. Nahradil ho TCSH.

TCSH

Čajový shell (tí shell) je vylepšením pôvodného CSH o dokončovanie riadkov a editovanie príkazovej riadky. Je to štandardný shell pre platformy založené na distribúcií BSD (Berkeley Software Distribution) UNIX.

ZSH

Z shell má najviac featur, medzi ktoré patrí napríklad história shellu (ktorá je konečne zdieľaná všetkými inštanciami bežiaceho shellu) rozšírené metaznaky shellu, vylepšené polia, ľahšie editovanie viacriadkových príkazov a oprava chýb.

 

Ak budete používať len Linux, odporúčam BASH. Ak chcete používať (a skriptovať) naprieč unixami, odporúčam SH.

Marián Knězek

 

Súvisiace články: