Najčastejšie heslá k účtom - tieto heslá rozhodne nepoužívajte!

Aké heslo si vybrať napríklad pre prihlásenie sa do operačného systému? Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako zaručene prísť o svoje alebo firemné dáta, spôsobov, ako sa vystaviť odpočúvaniuzneužitiu vašich údajov je zvolenie si jedného z týchto hesiel. Pre svoje vlastné dobro prosím nepoužívajte ani jedno z nasledujúcich hesiel:

Tieto heslá boli vyhodnotené ako najčastejšie heslá pre rok 2013. Automatickí roboti dokážu testovať tisíce hesiel za sekundu. Nenechajte sa nachytať a zmeňte si svoje heslo na gmail alebo facebook už dnes!

Na také „finty“, ako zmena písmena „o“ za nulu radšej zabudnite. Je to súčasť robotov, ktorí lámu heslá. Rovnako neodporúčam všetky „slovníkové“ heslá – také, ktoré pozostávajú zo slovenských (ešte horšie anglických) slov.

Ako si zvoliť dobré heslo?

Silné nepriestrelné heslo by malo obsahovať aspoň pätnásť (najlepšie 20-25) znakov, mali by v ňom byť použité veľké a malé písmená, čísla a špeciálne znaky ako napr. mriežky alebo doláre.

Spomeniete si na nejakú vetu, ktorú si pamätáte len vy? Má viac ako osem slov? Máte to! Stačí keď zoberiete začiatočné alebo koncové písmená v tejto vete a doplníte a nejaké čísla a špeciálne znaky medzi vetami. Ak chcete použiť nejaké čísla, musíte byť presvedčený, že si ich pamätáte len vy, a že nikto na svete si k vám nemôže priradiť tieto čísla.

Stačí zadať silné heslo?

Aj, keď si zvolíte silné heslá, ešte neznamená, že budú v počítači bezpečne uložené. Nenechajte si uložiť citlivé heslá internetovým prehliadačom, alebo napríklad si uložiť heslo do VPN. Posledné spomenuté je skutočne obrovský „prúser“.

Na uloženie hesla v OS Linux sa väčšinou využíva hešovací algoritmus MD5 (Message Digest 5), ktorý už bol dávno prekonaný. Nastavte si radšej hešovací algoritmus SHA512 (Secure Hash Algorithm). Paradoxne, SHA-512 nie je široko využívaný, aj keď je podstatne odolnejší.

Marián Knězek

 

Súvisiace články: