Paypal ako platobná brána pre eshopy

Čo je PayPal?

Paypal predstavuje bezpečný systém online platieb cez internet. Na webových stránkach, kde je naimplementovaný paypal sa dá platiť 24 hodín denne, 7 dni v týždni (24/7). PayPal predstavuje dôveryhodnú tretiu stranu medzi vami (internetovým obchodom) a koncovým zákazníkom, ktorý využíva vaše služby.

Paypal rieši jeden 'neduh' okamžitého online predaja cez internet. Ak platíte kreditnou kartou, tak v skutočnosti platobný proces predaja cez internet môžeme opísať z pohľadu kupujúceho takto: podáte predajcovi svoju peňaženku, on si z nej vyberie koľko treba a vráti vám ju späť. Totiž ak poskytnete online službe všetky údaje o kreditnej karte, tak je v skutočnosti len na ňom, koľko a koľkokrát si vyberie peniaze. Až keby došlo k nejakej podozrivej tranzakcii, tak to môže stopnúť banka, v ktorej máte zriadenú kreditku. Veľmi chúlostivé, však?

Ano, teoreticky si viete zberať informácie o kreditných kartách aj sami. Ale realizácia zberu kreditných kariet na vlastnú päsť je v skutočnosti totálne kamikadze. Ak by hackeri náhodou hackli váš eshop (v praxi sa to stáva skutočne veľmi často), tak by sa  dostali aj ku kreditným kartám. Ste ochodní svojim zákazníkom preplácať všetky škody?

Vieme sa zaobísť bez PayPalu?

Pokiaľ neposkytujete služby, ktoré musia byť spracované 24/7, tak sa viete zaobíjsť aj bez paypalu. Viete si systém nastaviť tak, aby prijímal objednávky, ktoré neskôr spracujete a odošlete napr. na dobierku. Tým si vytvoríte jenoduchý platobný mechanizmus, ktorý od odoslania objednávky po jej doručenie môže trvať niekoľko dní.

Pokiaľ ale poskytujete služby, ktoré musia byť spracované okamžite, tak patby medzi vami a zákazníkom by mali by byť zrealizované dôveryhodnou treťou stranou, ako napr. paypal.

Je PayPal jediný spôsob prijímania online platieb cez internet?

Nie, existujú aj iné systémy, ktoré vám umožnia spracovať online platby, ako napr. tatrapay alebo gopay.

V čom je dobrý PayPal?

Je to svetová jednička. Ak máte eshop, v ktorom očakávate zákazníkov z celého sveta, je vhodné, aby ste vybrali autoritu, ktorej dôveruje každý. PayPal takou autoritou je. Avšak najviac ma na paypalu baví skutočnosť, že si cez neho viete kupovať tovar aj vtedy, pokiaľ nemáte paypal účet - jednoducho cez kreditnú kartu bez nutnosti registrácie.

Implementácia či integrácia PayPalu do eshopu

Najjednoduchšia integrácia paypalu je pomocou tlačítka "Buy Now". Toto tlačítko však nie je vhodné pre online služby a elektronické služby. Hlavná nevýhoda je v bezpečnosti, kedy sa dá pomerne ľahko zneužiť a skompromitovať vami predávanú službu. Je to vhodné na miniatúrne weby, ktoré si nemôžu dovoliť inú implementáciu.

Ďalšia možnosť je implementovať PayPal seriózne - pomocou správ IPN (Instant Payment Notifications). Potom už budete vedieť, kto si presne čo kúpil a podľa toho mu pridelíte práva využívať predávaný zdroj. Super vec je aj to, že zákazník je schopný využívať danú službu okamžite po zaplatení. S istotou viete, kto si za zanú službu zaplatil, a kto nie.

Na implementáciu PayPal IPN je vhodné použiť na backende JAVA REST webovú službu, ktorá bude komunikovať s paypalom a jednoduchý HTML/PHP/ASP formulár frontendu vašeho eshopu. Celá patba je outsorcovaná do paypalu (teda prebieha na webe paypalu), čo vás zbavuje zodpovednosti za prípadné zneužitie kreditných kariet, pretože takéto veci rieši paypal.

Výhodou takejto implementácie je to, že ste si vytvorili akokeby virtuálneho zamestnanca, ktorý pracuje 24/7, má na starosti iba online platby. Pokiaľ bude záujem o vaše služby, náklady spojené s integráciou paypalu sa rýchlo vrátia.

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Marián Knězek

 

Súvisiace články: